LiAwM-archiwum

I konferencja z cyklu Logistyka i administrowanie w mediach

 

24 października 2014 roku w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Logistyka i administrowanie w mediach organizowana przez Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego.

W związku z radykalnymi zmianami technologiczno-organizacyjnymi w mediach w Instytucie Dziennikarstwa UW został uruchomiony nowy kierunek studiów – logistyka mediów (LM). Fakt ten determinuje potrzebę określenia tożsamości logistyki mediów, w szczególności zaś zdefiniowania zakresu prac badawczych i edukacji w ramach tej dyscypliny.

Tematyka konferencji objęła zakres fundamentalnych, nieodwracalnych zmian w życiu społecznym, a szczególnie w kwestiach globalnej komunikacji, personalizacji, komercjalizacji oraz bezpieczeństwa, spowodowanych postępującą ekspansją technologii informacyjnych w mediach.

Współcześnie szczególnie ważną specjalnością w ramach nauk o mediach są technologie informacyjne. Za Heinzem Heckhausen, przyjęto podstawowe elementy LM:

  • Przedmiot badań – zastosowania i dostosowywanie technologii, a szczególnie narzędzi IT, w mediach. Edukacja w zakresie zastosowań IT.
  • Materia – sprzęt wykorzystywany w mediach, w tym IT.
  • Poziom teoretycznej integracji – obecnie trudne do określenia granice pomiędzy specjalistyczną wiedzą z zakresu LM, a pozostałymi specjalnościami powstającej dopiero nauki o mediach oraz innych dyscyplin naukowych.
  • Metody – wspomaganie rozumienia i umiejętnego wykorzystania potencjału technicznego i organizacyjnego w rozwiązywaniu problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem i rozwojem mediów (zastosowania produkcyjne i dystrybucja produktów medialnych).
  • Narzędzia analityczne – wspomaganie analizy funkcjonowania składowych LM.
  • Stopień związku TIM z praktyką.
  • Uwarunkowania historyczne – wsparcie i powiązania LM z pozostałymi specjalnościami nauk o mediach, poziom finansowania. 

Obszar badawczy i edukacyjny logistyki mediów, ze względu na jej interdyscyplinarny charakter, budzi wiele kontrowersji w przyjęciu ostatecznego (oddalającego się jak horyzont) kształtu tożsamości tego kierunku. Jednak logistyka mediów pomimo trudnej do pogodzenia w niej koegzystencji metod inżynierskich i nauk społecznych zapewnia sobie trwałą obecność w świecie pracy dziennikarskiej.

Nigdy już warsztat pracy dziennikarza nie będzie pozbawiony technologii informacyjnych. To właśnie nowe technologie, wymagające nowych rozwiązań organizacyjnych i metod zarządzania, a także stały, innowacyjny charakter przedsiębiorstw mediowych, są dynamicznymi kryteriami określającymi tożsamość logistyki mediów jako nowej dyscypliny naukowej.


Kontakt z organizatorami konferencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">

Do pobrania:

Logistyka foto 6Logistyka foto 5Logistyka foto 8

Logistyka foto 9Prof. Włodzimierz GogołekProf. Włodzimierz Gogołek

 Patronat nad konferencją objęli:

KRRiT logo simpletvpTVP Warszawa small

polskie radiopap

Sponsorzy:

heidelbergreprograf

Patroni medialni:

swiat drukuwirtualny wydawca